Jolana Šohájková 

Jmenuji se Jolana Šohájková, jsem psycholog, psychoterapeut a celý život se věnuji tanci. Projekt Flowing Space vznikl z několikaleté frustrace kolem toho, jak je lidem předáváno umění tance...či spíše z touhy a jistoty, že to musí jít i jinak :-)

Za svůj taneční život jsem potkala mnoho empatických a laskavých trenérů, co ctili duši tanečníka, ovšem také spoustu velmi tvrdých a přísných, kteří k tanci přistupovali jako ke sportu, ve kterém jde především o výkon a dokonalé provedení pohybu. Cítila jsem, že já jako lektor/trenér mám trochu z obojího. Pamatuji si na jednu lekci, kdy jsem tanečníky učila svou choreografii, opravovala je v technickém provedení a najednou ucítila, jak mi je z tohoto přístupu zle. Ihned jsem skončila. A rozhodla se hledat cestu, jak to dělat jinak. 

Jak člověku pomoct, aby našel-poznal-rozvíjel sebe jako autentického tanečníka, spíše než aby jenom přijímal moji formu - techniku, choreografii, držení těla, kroky, pozice rukou... Jak člověku pomoct najít cestu k tanci, který ho osvobodí, a ne k takovému, co ho oklestí a zúskostní?

Čím dál víc jsem cítila, že v tanci a pohybu se skrývá mnohem víc - samotný život. Shodou náhod jsem se tou dobou potkala s pár tanečníky současného tance, kteří opravdu přistupovali k tanci jinak. Inspirovali mě. Přešla jsem od vlastního tance ve skupině na tanečním sále plném zrcadel k vědomému zkoumání své duše přes pohyb. A postupně jsem si tvořila (a neustále tvořím) svůj vlastní styl provázení lekcemi. Od estetiky pohybů k sebevyjádření a sebepoznání tanečníků, od formy a tvaru k obsahu a pocitům, od výkonu k prožitku, od (sebe)hodnocení k (sebe)přijetí.

V současné době se věnuji výuce jak běžných taneční lekcí ve stylu jazz dance a contemporary, tak práci s vědomým pohybem a taneční improvizací. Inspiraci si beru z technik moderního a současného tance, systému Viewpoints, vývojových pohybových vzorců, tanečně pohybové terapie, kontaktní improvizace a mnohého dalšího. 

Především ale nechávám proudit inspiraci životní, přírodní...ta je ta nejkrásnější a nejživější. Stejně tak na lekcích dávám velký důraz na dynamiku skupiny, energii a nápady tanečníků samotných, takže i oni sami mají velký podíl na tom, jak co a proč na lekcích děláme. 

Vystudovala jsem jednooborovou psychologii na Pražské vysoké škole psychosociálních studií, v roce 2016 jsem ukončila pětiletý psychoterapeutický daseinanalytický výcvik, v roce 2017 jsem nastoupila do čtyřletého výcviku v tanečně-pohybové psychoterapii. Více o mém psychoterapeutickém působení se můžete dočíst zde. 


Lektorské zkušenosti:

Založení Flowing Space, organizování a vedení lekcí a kurzů všude možně :-) 

Lektor Centra Tance - kurzy taneční improvizace a jazz dance

Lektor The International School of Music and Fine Arts Prague

Vedení tanečně - pohybových skupin ve fakultní nemocnici na stacionáři pro adolescenty 


Tanečně-pohybové zkušenosti a vzdělání:

Současný tanec u Evy Priečkové, Dancing in the now s Martins de Oliviera, Fire Art s Terezou Kerle, Dance Lab u Reny Milgrom, TD Bralen Rasti Letenaje, balet u Libuše Ovsové, InDance u Viktora Zbořila, Pohybové studio H u Katky Kaňkové, Taneční skupina Impuls Praha, TC Monsignore u Magdy Mauerové...

Semináře tanečně-pohybové psychoterapie u Radany Syrovátkové, Kláry Čížkové, Andrei Nundy Malé, Jany Špinarové Dusbábkové, Janet Kaylo, Marty Zlámané...

Čtyřletý výcvik v tanečně-pohybové terapii u Radany Syrovátkové a Kláry Čížkové